Facebook
Twitter
Google+
Pinterest
Linkedin

Як краще доїхати на машині з України в Хорватію і навпаки. Ділимося оптимальним маршрутом поїздки. Де знаходиться найменше місто в світі. Як до нього дістатися, що подивитися, де зупинитися. За версією книги Рекордів Гіннеса місто Хум (Hum) є найменшим містом на планеті і має всього 27 жителів. Це казкове містечко, який зберігся з часів Середньовіччя. Побувати тут, ніби повернутися в далеке минуле. Наш маршрут проходив в декількох кілометрах від Хума. Ну як було не заїхати ?! У цій частині звіту про подорож до Хорватії розповім детальніше про цьому цікавому місті і про нашу поїздку з Пули в Україну.

Наш відпочинок на морі в Хорватії підійшов до кінця. Про враження читайте тут:

= Пулу, Медулін, Фажана. Відпочинок на морі в Хорватії. Звіт про подорож. Частина 4.

Корисну інформацію для відпочинку у Пулі ми написали в авторському путівнику:

= Пулу. Хорватія. Путівник: відпочинок на море, пляжі, готелі, визначні пам’ятки, транспорт, їжа, ціни, фото.

Пора повертатися додому. Оптимальний маршрут з Хорватії в Україну проходить через Угорщину: Пулу – Загреб – Будапешт – межа в Берегово ПП Лужанка (або в с. Косино ПП Косино) – Львів – Київ. Відстань Пулу – Київ 1725 км. Подорож з двома зупинками на ночівлю – у Будапешті та Львові. Ось так виглядає маршрут на карті:

Хум – найменше місто в світі.

Виявляється в 8 км від траси Пулу – Рієка, в 80 км від Пули і 40 км від Рієки, знаходиться найменше місто в світі . Він називається Хум. Ми вирішили його відвідати по дорозі додому.

Як доїхати до Хума. Сюди рідко заїжджають туристичні автобуси. Туристам краще добиратися до Хума машиною. У містечка Lupoglav ми з’їхали з автобану Пулу-Рієка (E751), оплатили дорогу в пункті оплати. В місто Хум веде вузька асфальтована путівець. Вона проходить під високою естакадою, по якій прокладено автобан.

А далі – їдемо вгору на пагорб серед лісу.

Дорога до Хуму місцями настільки вузька, що із зустрічним транспортом важко розминутися. Тому тут масово не їздять туристичні автобуси.

В’їзд в містечко Хум платний. За легковий автомобіль ми заплатили – 10 кун (прибл.1,5 євро).

Поруч є велика парковка.

Прямуємо в середньовічну казку. Ось так виглядає Хум.

Хум – стародавнє місто-фортецю, який знаходиться на пагорбі висотою 350 м. Існує легенда, що його побудували велетні з гігантських каменів. Хоча історія доводить, що на цьому місці кілька тисяч років тому існувало римське поселення. На його місці в XI столітті маркграф Ульріх I побудував фортецю. У цей період поселенню був привласнений статус міста. Називалося воно “Castrum Cholm”, з італійської – “фортеця пагорб”.

За роки свого існування Хум був під пануванням різних: Венеціанської республіки, Австрійської імперії, під владою Наполеона і Першої Французької республіки, під Італією і Югославією. З 1991 це хорватська місто. Під час Другої Світової війни населення міста становило 450 чоловік, але напередодні вторгнення Національно-визвольної армії Югославії майже всі вони покинули місто. Залишилося кілька сімей. Люди боялися репресій. Після війни, з приходом до влади Югославії, місто перейменували в “Хум”, що в перекладі з хорватської “пагорб”. У найменшому в світі місті проживає 27 осіб. А в 2001 році проживало лише 17 осіб.

Воротоа – головний і єдиний вхід у місто. Цим мурованим стінам більше 500 років. Як і в давні часи міські ворота закриваються на ніч. Цікаво, який же він – самий маленький місто? Заходимо всередину.

Міські ворота збереглися з 1562 року , були відреставровані ковалями кілька років тому. На масивних дверях – 12 знаків – символів усіх місяців року. На кожному зображені види домашніх або польових робіт, властиві кожному сезону. Також є написи глаголицею, які вітають всіх гостей з добрими намірами і загрожують ворогам.


Всередині міських воріт.

Відразу біля воріт – головна площа Хума. Вона дуже маленька. На ній розташована Дзвіниця 1552 року і парафіяльна церква Вознесіння Марії, якій вже більше 200 років.

У місті всього 2 вулиці і 13 будинків. Обійти його можна за 15-20 хвилин, а то й менше. Вулички та будинки дуже автентичні, адже тут нічого не мінялося більше 500 років. Створюється враження, що потрапив в Середньовіччя. Так і чекаєш, що з дому вийде житель у старовинному одязі.

Як і в кожному місті, в найменшому з них проживають суддя, поліцейський, пожежник, лікар. Є тут і свій мер – міський жупан (або префект). Ця посада символічна, її називають ще “посада дурня”. Чому? В місті живуть переважно пенсіонери. І жупану доводиться вирішувати всі їхні великі і маленькі проблеми. Тому кандидатів на цю посаду важко знайти))) Вибори символічного голови міста проходять щороку в червні на день міста. За старовинною традицією в ній беруть участь тільки чоловіки з Хума і навколишніх сіл, голосують шляхом нанесення насічок на спеціальний жезл. Завершується церемонія святом з традиційними танцями та піснями.

Навколо усе ошатне, прикрашене квітами. Деякі будинки закриті, але при цьому красиві і акуратні. У Хумі є статут, за яким всі власники житла повинні доглядати за ним, навіть якщо проживають і працюють за межами міста. Тому жителі приїжджають на вихідні та “наводять красу”у своїх “володіннях”.

У стародавньої міської вежі встановили лавку. Приємно тут посидіти і помилуватися краєвидами.

В самому маленькому місті в світі є кілька колоритних сувенірних крамниць, винний бар, ресторан традиційної кухні “Humska Konoba”. Для туристів Хумі відкрилися готелі та апартаменти.

Наприклад, ось такі колоритні апартаменти Apartment Dores та Guest house Sobe Dores.

Зайшли в сувенірну лавку-музей.

Одна кімната – музей старовинного традиційного народного побуту.

А інша кімната – лавка з місцевими сувенірами: медом, винами, трюфелями, шоколадом з різними цікавими наповнювачами (ми придбали з лавандою), виробами handmade, картинами, прикрасами, місцевими алкогольними напоями.

Знову здивувало гостинність хорватів. Продавець питала покупців з якої вони країни і відразу переходила на їх мову. Говорила французькою, німецькою, італійською, англійською. А коли дізналася, що ми з України, з посмішкою сказала: “порозуміємось”. Адже хорватська і українська трохи схожі. Приємно!


Серед сувенірів побачили ось такі знаки. Це літери глаголиці – найдавнішої слов’янської азбуки, створеної Кирилом у 860 роках. (Брати Кирило і Мефодій відомі як творці слов’янської писемності). При чому ж тут Хум? У 7 км звідси знаходиться відомий в Хорватії місто Роч. Там була надрукована в 1483 році перша хорватська книга. Першодрукарем став священик Юрій Жаконя. Він видав книгу “Служебник” хорватською мовою з використанням глаголиці.

У пам’ять про це між містами Хум і Роч встановили “Алею глаголиці”. Дорогу з обох боків прикрашають кам’яні скульптури у вигляді літер глаголиці. Дістатися до Алеї можна пішки або на машині.

Відома ця місцевість традиційними винами, міцним бренді “Biska”, наливками на основі різних трав, фруктів і ягід. Вони виготовляються переважно у сусідньому містечку Бузет, в 14 км звідси. А ось домашній бренді “Humska biska” – автентичний місцевий продукт, зроблений на травах. Секрет його виробництва зберігається жителями Хума майже 2 тисячі років. Подають бренді в ресторані та барі міста.

У сувенірному магазинчику також пропонують дегустацію традиційних алкогольних напоїв. Можна вибрати собі за смаком. Я за кермом, тому ця “почесна місія” дісталася Олені. Придбали смачний виноградний лікер. Трохи незвичний для нас продукт, адже раніше з винограду ми вживали тільки вино і коньяк.

Повертаємося до парковці. Біля входу в місто – колоритний старий будинок.

За межами міських стін розташувалося старовинне кладовище. При ньому Церкву Св. Ієроніма, побудована в XII столітті.

Як-то не очікували побачити стару телефонну будку. На тлі тисячолітнього міста вона виглядає як чудо цивілізації.

Побували в Хумі, як у казці. Таке враження, що історія тут оживає. У цьому місті все насправді: на старовинних вуличках живуть люди, єдині Міські ворота закриваються на ніч, традиції продовжуються з давніх часів. Все дуже цікаво і автентично.

Сюди варто заїхати. Це може бути короткий годинна подорож в минуле (як наше) або якісний сільський відпочинок на кілька днів. Тут багато велосипедних і пішохідних маршрутів, неймовірна природа, спокій, смачна їжа і напої, колоритна місцевість.

Де зупинитися в Хумі:

На подив, тут хороший вибір готелів і апартаментів. В центрі самого маленького міста в світі 8! готелів і ще кілька неподалік за його межами. Забронювати житло в Хумі можна за цими посиланнями:

  • готелі і апартаменти міста Хум.

Вигідні акції та спеціальні пропозиції готелів у місті дивіться тут:

Booking.com

Ось на такий казково-романтичній ноті завершилась наша подорож по Хорватії. Наступна зупинка на шляху додому – Будапешт.

Межа Хорватія – Угорщина.

Хорватськими автобанами доїхали до кордону з Угорщиною. Тільки у Загреба витратили час у пробці через ремонт дороги. Про все, що потрібно знати для подорожі на авто в Хорватію, читайте в цій статті:

= На машині в Хорватію. Оплата доріг, ПДР, комплектація авто, вартість бензину, відгуки.

Пунтк пропуску на кордоні Хорватія – Угорщина розташований на автобані Е 65 – М7. Тут об’єднана митниця двох країн. Документи у нас забрали хорватські прикордонники, а віддали з усіма штампами вже угорські. Сподобалося, що не потрібно було бігати (як у нас) до віконець на митниці. З машини вийшов тільки, щоб відкрити багажник. Кордон пройшли без проблем за 40 хвилин. Думаю, нам пощастило. Зазвичай, у літній сезон тут довша черга.

Мені дуже подобаються угорські автобани. Чому? Читайте тут:

= На машині в Угорщину. Оплата доріг, ПДР, комплектація авто, вартість бензину, черги на кордоні.

Будапешт.

У столиці Угорщини зупинилися на два дні. У цьому місті ми були вже багато разів. Будапешт з кожним приїздом відкривається для нас по-новому. Дуже любимо цей красивий місто з величною історією, пам’ятками, цікавими місцями. Рекомендуємо обов’язково зупинитися тут по дорозі в/з Хорватії.

Ділимося готової підбіркою готелів в кращих районах Будапешта:

= Кращі готелі і апартаменти Будапешта з безкоштовною парковкою, від 38 євро.

= Кращі готелі Будапешта з термальними басейнами.

Спеціальні пропозиції та вигідні акції готелів Будапешта дивіться тут:

Booking.com

Що подивитися в Будапешті. Маршрути по визначних пам’ятках.

Порада: У вихідні (субота і неділя) та святкові дні парковка в Будапешті безкоштовно. Тому оглянути місто буде зручніше і швидше на машині. А якщо хочеться відпочити від керма – скористайтеся громадським транспортом.

Будапешт за один день. Щоб побачити Будапешт в режимі “сильний інтенсив”, можна забронювати житло на 2 ночі і за один день на швидку руку переглянути основні “открыточные” види Будапешта: на стороні Буда – Королівський Палац та Рибацький бастіон, на стороні Пешт – Парламент, Собор Св. Іштвана, проспект Андраші, площа Героїв, замок Вайдахуняд. Мінус – після такого насиченого дня – втома гарантується)). Можна завершити туристичний день і відновити сили в купальнях Сечені, що знаходяться біля замку Вайдахуняд.