Facebook
Twitter
Google+
Pinterest
Linkedin

Стамбул – один з найбільших міст світу, перший за кількістю населення в Європі. Старе Місто можна обійти пішки. Але кожному туристу все ж доведеться скористатися міським транспортом. Що потрібно знати про громадському транспорті Стамбула. Скільки коштує проїзд. Де купити квитки і як заощадити. Туристичний транспорт, його види і вартість. Про все це розповімо у статті, поділимося своїм досвідом.

Протоку Босфор ділить столицю Туреччини на європейську (фракійську) та азіатську (анатолійська) сторони. В Босфор (в місці його з’єднання з Мармуровим морем) впадає затоку Золотий Ріг, який в свою чергу розділяє європейську (фракійську) частину Стамбулу. У місті пересуваються наземним та водним транспортом. Щоб дізнатися як доїхати з пункту А в пункт В”, просто прокладіть маршрут на сервісі “Гугл мапс” або скористайтеся офіційним сайтом міського транспорту столиці Туреччини.

У мережу громадського транспорту Стамбула входять: метро, автобуси (метробусы), трамваї, пороми, фунікулери. Схема транспорту Стамбула. (Опис кожного виду в статті буде позначено кольором, який збігається з його маршрутом на цій карті.)

Метро Стамбула.

Стамбульський метрополітен, як і столиця Туреччини, став першим у світі метро, яке розмістилося на двох континентах: в Європі і Азії. У Стамбулі шість гілок метро, будуються ще нові напрямки. Є підземні та наземні ділянки метрополітену. Вхід в метро через турнікети. На деяких станціях встановлені ліфти. Це зручно для людей з обмеженими можливостями, для мам з дитячими колясками, для літніх пасажирів.

М1 – червона лінія. Має розгалуження М1А і М1В на станції Otogar.

М1А Yenikapı – Atatürk Havalimanı (Аеропорт Ататюрка). Починається в околицях Старого міста, біля поромної станції Yenikapı. Цим напрямком можна дістатися від / до аеропорту Ататюрка з центру Стамбула. На станції Otogar розміщений стамбульський автовокзал.

М1В – Yenikapı – Kirazlı – від станції Otogar (автовокзал) подається в житлові райони Стамбула, що знаходяться на північ від аеропорту Ататюрка.

М2зелена гілка метро. Починається також на станції Yenikapı, прямує на північ до станції Hacıosman. Від ст. Vezneciler недалеко дійти до Гранд Базару і мечеті Сулейманіє. Зупинка Şişhane поруч з вежею Галата та популярною торговою вулицею Istiklal. Починається ця вулиця на площі Таксим, на якій розташована станція цієї лінії метро Taksim і фунікулер F1. Хмарочос Istanbul Sapphire (Сапфір Стамбула) з оглядовим майданчиком на висоті 236 м знаходиться біля станції метро М2 – 4.Levent.

М3 – блакитна лінія метро – Kirazlı – Olimpiyat -Başakşehir / Metrokent. Розташована на північ від аеропорту Ататюрка. Kirazlı – також кінцева станція метро гілки М1В. На ст. Olimpiyat знаходиться Олімпійський стадіон “Atatürk ВOlimpiyat Stadı Istanbul”.

М 4 – рожева гілка метро – Kadıköy-Tavşantepe. Розташована на азіатській (анатолійської) частини Стамбула. Починається у поромного причалу з тією ж назвою, що й станція метро Kadıköy. Дві кінцеві станції Pendik і Tavşantepe пов’язані автобусними маршрутами Е-9-Е-10 з аеропортом Сабіха.

М 5 – фіолетова лінія метро – Üsküdar-Yamanevler. Знаходиться на азіатській (анатолійської) частини Стамбула. Починається недалеко від поромного причалу з тією ж назвою, що й станція метро Üsküdar.

М 6 – коричнева гілка метрпро – Levent-Boğaziçi Ü. / Hisarüstü. На станції Levent є перехід на лінію M2. Веде до університету Boğaziçi.

Для туристичних цілей можна обмежитися лініями М1 і М2 на європейській частині Стамбула. А якщо поїдете на азіатську сторону на поромі або підземною залізницею Marmaray, то гілками М4 і М5.

Marmaray – лінія міської залізниці.

Marmaray названа в честь Мармурового моря. З’єднує європейську і азіатську частини Стамбула. Проходить по підземному залізничного тунелю, прокладеному під протокою Босфор на глибині 60 м. Кажуть, що це другий у світі по глибині підземний залізничний тунель після японського тунелю Сейкан. Під водою прокладено 1,4 км шляху, інші ділянки залізниці знаходяться на європейському та азіатському берегах. Лінія Marmaray має 5 станцій. З них – 2 кінцеві наземні: Kazlıçeşme в європейській частині і Ayrılıkçeşmesi в азіатській. Решта – підземні ділянки . Станція Yenikapı пов’язана з гілками метро М1 і М2. Станція Üsküdar – з лінією М5. Більше інформації – на сайті залізниці.

Трамвай.

У Стамбулі 3 трамвайні лінії. На європейській частині Т1, Т4, на азіатській лінія Т3. Всі трамваї сучасні, яскраві, з кондиціонером.

Для трамваїв виділена окрема частина дороги, тому численні Стамбульські пробки їм не загрожують. Місця для розвороту також не потрібні. Щоб поїхати в зворотному напрямку, водієві достатньо перейти з кабіни на початку трамвая в кабіну, яка була в кінці.

Цікаво, що вхід на трамвайну зупинку відбувається через турнікети, як у метро.

Лінія трамвая Т1 – Kabatas-Bağcılar. Проходить по європейській частині Стамбула і перетинає затоку Золотий Ріг по мосту Галата. На кінцевій станції Kabatas можна пересісти на фунікулер F1 Taksim-Kabataş і піднятися ним до площі Taksim і вулиці Istiklal. Поруч розташований поромний причал і порт. А за 5-10 хвилин дійдете пішки до Палацу Долмабахче і Морського музею.

Станції Karaköy і Eminönü знаходяться у Галатського мосту по обох берегах затоки Золотий Ріг. Поруч з ними поромні причали. Недалеко від ст. Karaköy – зупинка старовинного підземного фунікулера F2 Karaköy-Tünel, що піднімає в район Beyoğlu до вежі Галата, вулиці Istiklal.

Зупинки Gülhane і Sultanahmet – в самому серці Старого міста. Від них недалеко основні визначні пам’ятки Стамбула – Айя-Софія, Палац Топкапи, Блакитна Мечеть, парк Гюльхане. Від зупинок Laleli і Beyazıt пішки можна дійти до Мечеті Сулейманіє та Гранд-Базару.

Як доїхати з/в аеропорт Ататюрка. Щоб дістатися з Старого міста Стамбула в аеропорт Ататюрка, треба пересісти з лінії трамвая Т1 на гілку метро М1А. Це можна зробити на зупинках трамвая Aksaray або Zeytinburnu. Станції метро мають таку ж назву. Ми робили пересадку на Zeytinburnu. Дуже здивувалися, коли довелося на трамвайній лінії Т1 робити дві пересадки з одного вагона в інший. Вийшло так, що два трамвая доїжджали до певної зупинки, а потім поверталися назад. Будьте уважні.

***До речі, аеропорт Ататюрка приймає рейси до кінця жовтня. З листопада він припиняє роботу, тому що на північ від Стамбула в районі містечка Акпинар, відкривається третій і найбільший у світі Новий аеропорт.

Авіаквитки в Стамбул за недорогою ціною знайти просто. Ми користуємося сервісом Skyskanner.com.ua. Це відомий сайт – пошуковик. Він порівнює ціни на квитки понад 700 авіакомпаній і відбирає найбільш вигідні за ціною рейси. Для бронювання знайдених авіаквитків вас буде перенаправлено безпосередньо на сайті авіакомпанії. Це добре, адже ви користуєтеся всіма акціями, бонусами, накопиченням “миль”.

Лінія трамвая Т4 – Topkapı – Mescid-i Selam. Надсилається європейський частини на північ від Старого центру міста. Вузлові станції: Topkapı – пересадка на трамвайну гілку T1 Bağcılar-Kabataş і автобусну лінію Metrobus, ст. Vatan – пересадка на метро M1A і М1В.

Лінія трамвая Т3 – Kadıköy – Moda. Ностальгічна коротка (2.6 км) лінія трамвая в азіатській частині Стамбулу. Починається поруч зі станцією метро М4 Kadıköy, має 10 зупинок. Старовинні вагончики їдуть по круговому маршруту колоритними азіатськими кварталами до ст. Iskele Cami. На цій лінії відсутні турнікети при вході на зупинці. Оплата Стамбул – карт через термінал при вході в трамвай.

Ностальгічна лінія трамвая T2 – Такѕім-Tünel. Проходить по популярної туристичної пішохідної вулиці Istiklal, від площі Такѕім до площі Tünel. Оплата проїзду здійснюється при вході в трамвай. Довжина маршруту 1,6 км

Автобуси. Метробусы.

У Стамбулі велика мережа міських автобусних маршрутів. Список можна подивитися на офіційному сайті. Поряд з традиційними автобусами діє швидкісна лінія, яка називається Metrobus (позначена на схемі транспорту вища таким кольором). Для неї виділена окрема частина автомобільної дороги, тому цей транспорт рухається поза пробок. Маршрут метробуса проходить по європейській і азіатській частині Стамбула: по мосту через затоку Золотий Ріг, Босфорському мосту. Він прокладений далеко від туристичного центру міста, рассчитанн більше на місцевих пасажирів. Зупинки, розрахунок часу в дорозі можна подивитися на сайті.

Туристичний автобус Big Bus Istanbul дозволить зорієнтуватися в місті і побачити основні визначні пам’ятки Стамбула без “занурення” в переповнений громадський транспорт. Це тур “Hop on Hop off”, тому ви можете виходити на зупинці автобуса, знайомитися з цікавими місцями навколо і знову їхати далі. Старт взимку щогодини з 10-00 до 16-00, влітку – кожні 30 хвилин з 9-00 до 17-30. Початок туру на площі Sultanahmet.

Є два маршрути Big Bus: 1 – червоний – проходить двома континентами Європою і Азією. 2 блакитний – уздовж затоки Золотий Ріг. Пасажири можуть користуватися аудіогідом на 8 мовах, у тому числі російська та англійська. Вартість квитка на 24 години для дорослого – 33 євро, для дитини 5-15 років – 17 євро, на 48 годин 40 євро та 20 євро. В ціну на 48 годин включені квитки в парк Miniaturk. Для сімей з дітьми діють спеціальні пропозиції.


Екскурсії по Стамбулу.

Замовити екскурсію з місцевим гідом в Стамбулі можна на цьому сайті:

Фунікулер.

У Стамбулі дві лінії підземного фунікулера. На карті позначені як F1 і F2. Це спосіб заощадити сили і час, щоб піднятися на пагорби від набережної Босфору.

Фунікулер F1 – Taksim-Kabataş пов’язує поромний причал і зупинку трамвая Т1 Kabataş з площею Taksim, вулицею Istiklal, гілкою метро М2 – ст. Taksim. Фунікулер відкритий в 2006 році. Довжина дороги 590 м, в дорозі пару хвилин. Сучасний і комфортний.

Вхід через турнікети.

У вагоні фунікулера F1.

Фунікулер F2 – Karaköy-Tünel. Історична підземна лінія, одна з перших в Європі. Була побудована в 1875 році. Довжина 570 м. За кілька хвилин піднімає пасажирів від набережної в районі Галатського мосту в район Beyoğlu до площі Tünel, вежі Галата, вулиці Istiklal, до станції метро гілки М2 Şişhane. Нижня станція Karaköy пов’язана з поромним причалом і трамвайною лінією Т1.

Канатна дорога.

У мережу громадського транспорту Стамбула входять дві канатні дороги – “Teleferik”. На схемі вище вони позначені TF1 і TF2. З верхніх станцій підйомника відкриваються мальовничі види на Стамбул.

Канатна дорога TF1: Taşkışla – Maçka Teleferik. Проходить в районі Beyoğlu над парком Demokrasi Parkı. Звідси можна помилуватися протокою Босфор. Має довжину 340 м. Підйом займає 5 хвилин.

Канатна дорога TF2: Eyüp-Piyer Loti Teleferik. Нижня станція Eyüp розташована у старовинному Стамбульському районі на березі затоки Золотий Ріг. Верхня – в історичному парку Piyer Loti. З оглядового майданчика відкривається вид на затоку Золотий Ріг. Тут знаходиться популярний в Стамбулі ресторан Piyer Loti. Довжина 380 м, час у дорозі 3 хвилини.

Водний транспорт Стамбула.

Стамбул – великий морський порт, місто, яке розкинулося на березі Мармурового моря, по обидві сторони протоки Босфор і затоки Золотий Ріг. Водний громадський транспорт користується великою популярністю. Це хороша можливість швидко дістатися у різні частини Стамбула, ще при цьому помилуватися містом. По Мармуровому моря, затоки Золотий Ріг і протоки Босфор ходять багато катерів, поромів. Серед них катери / пороми громадського транспорту, швидкісні “морські автобуси, що доставляють пасажирів в різні міста на берегах Мармурового моря, пороми перевозять легкові автомобілі / мотоцикли. Для туристів приватні компанії пропонують тури на корабликах по Босфору і затоки Золотий Ріг. А ще є водне таксі, з характерними “шашечками” на борту.


Катери/пороми Vapuru входять в мережу громадського транспорту столиці Туреччини. Вони перевозять пасажирів у межах міста. Цим водним транспортом зручно дістатися до різних берегів Золотого Рогу або Босфору. Подивитися всі напрямки і ціни проїзду на Vapuru можна на офіційному сайті.

Уздовж узбережжя Стамбула розташовано багато великих і маленьких поромних причалів. Головне знати і пам’ятати назва зупинки, до якої ви прямуєте. Щоб прокласти водний маршрут, скористайтеся сервісом Гугл МАПС. Схема поромних причалів Стамбула.

Розповім про основні поромних причалах, які можуть бути зручні туристам. На європейській (фракійського) частини Стамбула знаходяться:

EMINÖNÜ – розташований у Галатського мосту, на правому березі Золотого Рогу, біля підніжжя Палацу Топкапи. Дістатися до причалу EMINÖNÜ можна трамваєм T1, зупинка має таку ж назву. Цей причал має декілька терміналів. Кожен відповідає за певний напрямок. З EMINÖNÜ ходять Vapuru: на причали азіатського узбережжя: KADIKÖY і ÜSKÜDAR; на протилежний берег затоки Золотий Ріг – причал KARAKÖY; на Принцеві острови – поромна лінія EMINÖNÜ – ADALAR. Звідси відправляються короткі і довгі тури по Босфору, а також нічні прогулянкові човни.

KARAKÖY – поромний причал на лівому березі Золотого Рогу, у Галатського мосту. Поруч з ним зупинка трамавая Т1 і нижня станція фунікулера F2. Тут також є кілька терміналів зі своїми напрямками: на причали азіатського узбережжя: KADIKÖY і BOSTANCI, на причал європейського берега BEŞIKTAŞ, який розташований біля Палацу Долмабахче і Морського Музею.

На азійських (анатолійської) частини Стамбула розташовані наступні основні причали: KADIKÖY і ÜSKÜDAR. Поруч з ними – лінії метро М4 і М5 (відповідно), історичний трамвай Т3, а також гілка міської залізниці Marmaray. Звідси відправляються рейси Vapuru на європейський берег.

Розклад і квитки на пороми, що перевозять автомобілі, і швидкісні міжміські пасажирські морські автобуси “Seabus” можна подивитися на цьому сайті.

Таксі.

Яскраво-жовті таксі – популярний вид транспорту в Стамбулі. Цей сервіс контролюється державою. В таксі немає стандартних нічних і денних тарифів, оплата проводиться тільки за лічильником в таксі. У неї входить вартість посадки і ціна за км шляху. Істотний мінус таксі – це пробки на дорогах, якими “славиться” багатомільйонний Стамбул. Вартість і маршрут таксі в різних містах Туреччини можна розрахувати на цьому сайті. Ціна орієнтовна, але близька до дійсної.

З стамбульських аеропортів Ататюрка або Сабіха можна замовити таксі заздалегідь через інтернет. Вас зустрінуть з персональної табличкою. Забронювати таксі можна на цьому сервісі: Трансфери в Туреччині

Години роботи громадського транспорту Стамбула.

Автобуси, метро, трамваї, фунікулери, міська залізниця працюють щодня з 6-00 до 24-00.

Канатна дорога TF1 – з 8-00 до 19-00. Канатна дорога TF2 – з 8-00 до 23-00.

Пороми Vapuru в межах міста ходять цілий рік, є зимовий і літній розклад. Перші рейси стартують з 6-30, 7-00 ранку, увечері час роботи до 21-00, 22-00 в залежності від напрямку. Розклад поромів можна подивитися на офіційному сайті. (Застосовуйте гугл перекладач).

Графік поїздів на станціях підземної залізниці Marmaray.

Оплата проїзду в міському транспорті Стамбула.

У Стамбулі діє єдина система оплати громадського транспорту, що дуже зручно. На відміну від багатьох європейських міст, де квиток має обмежений час дії, в столиці Туреччини при кожній пересадці треба знову оплачувати проїзд.

Для оплати громадського транспорту використовується безконтактна електронна картка IstanbulCart. Нею можна оплатити проїзд у метро, трамваї, автобусі, метробусе, міською залізницею, фунікулері, на канатній дорозі, на поромі Vapuru, на швидкісних Seabus. Крім транспорту, IstanbulCart діє для оплати парковок і громадського туалету. Актуальна інформація є на офіційному сайті.

Оплата здійснюється через турнікет при вході на зупинку / станцію. (На деяких видах – при вході в транспорт). Для того, щоб здійснити оплату, досить піднести IstanbulCart до монітора турнікета на відстань 3-5 см. При цьому торкатися його не обов’язково, тому карта може знаходиться у вашій сумочці. Система підтверджує оплату проїзду зеленим світлом і звуковим сигналом. При цьому на моніторі турнікета відображається сума знятих коштів та залишок на карті. Якщо депозиту недостатньо для оплати проїзду, то ви побачите попередження Yetersiz Bakiye (що означає “недостатній баланс”) і звуковий сигнал.

Квитки та вартість проїзду.

Є кілька видів IstanbulCart.

1.На певну кількість поїздок. Карта на одну поїздку (без пересадки) коштує 5 лір (близько 1 євро), на дві поїздки – 8 лір, на три поїздки – 11 лір, на 5 поїздок – 17 лір.

2.ANONIM IstanbulCart -неперсонализированная карта. Найвигідніший варіант для туристів. Вона дозволить заощадити на проїзді в громадському транспорті Стамбула.

Це електронна карта, яку ви поповнюєте на певну суму і потім оплачуєте нею проїзд. ANONIM IstanbulCart потрібно придбати. Коштує вона 6 лір (1,2 євро) при покупці в автоматі Biletmatik і 10 лір (2 євро) при покупці в сервісних пунктах. Цю карту можна повернути в сервісі (крім аеропорту). Нас продавець сервісного пункту про це попередив. Залишок депозиту не повертається готівкою, лише за заявою на ваш рахунок в банку. Якщо ви хочете повернути IstanbulCart, то краще використовувати весь баланс. Ми свою карту залишили для наступних подорожей в Стамбул.

IstanbulCart можна використовувати окремо одній людині або спільно з іншими. Для туристичної сім’ї і декількох друзів-мандрівників досить придбати одну карту на всіх (звичайно, якщо ви плануєте їздити по Стамбулу разом). Ми так і зробили по підказці продавця в сервісному пункті.

Вартість проїзду з ANONIM IstanbulCart в метро, трамваях, автобусах, фунікулері, на канатних дорогах: 2,60 лір (0,60 євро) за одну поїздку. При пересадці може застосовуватися спец. ціна. Ми заплатили 1,95 лір, але така знижка була тільки за одного пасажира з нас чотирьох. Тобто для одного пасажира з особистої ANONIM IstanbulCart – перша поїздка вважається за 2,6 лір, а друга з пересадкою через 1,95 лір.

Де купити карту IstanbulCart.

Карту IstanbulCart можна купити в сервісних пунктах, що знаходяться у багатьох зупинок громадського транспорту. Ми просто запитали у перехожих “IstanbulCart”, нам відразу показали місце продажу. Також карту і квитки на кілька поїздок можна купити в спеціальному автоматі Biletmatik. Автомати є в аеропортах, при вході в метро, біля зупинок трамваїв, автобусів, поромів. Їх видно здалеку.

Biletmatik приймає тільки готівку: монети і купюри. Якщо ви плануєте їхати з аеропорту до центру Стамбула на метро, то краще заздалегідь в залі прильоту обміняти валюту або зняти з картки готівку в турецьких лірах.

Як поповнити і перевірити баланс на IstanbulCart.

Процес простий. Покладіть карту спец. віконечко праворуч на Biletmatik. Так, як на фотографії. Це місце так і підписана “IstanbulCart”. На більшій моніторі зліва відразу побачите залишок коштів на вашій карті.


Приблизно порахуйте, скільки поїздок вам знадобиться, включаючи пересадки. Готівкою поповніть рахунок на необхідну суму. При цьому карта повинна залишатися в тому ж віконці з написом “IstanbulCart”.

Пороми також оплачуються з допомогою IstanbulCart. Вартість проїзду на катерах Vapuru відрізняється від загальної ціни на проїзд у міському транспорті. Вона залежить від напрямку, кількості пересадок.

Багато приватні туристичні компанії пропонують прогулянки на човнах. Ціна стартує від 30 євро. Тури по Босфору на поромах Vapuru коштують дешевше. Така вартість дозволить істотно заощадити мандрівникам (ціни на 2018 рік).

Стамбул приємно вразив сучасним транспортом, зручною оплатою проїзду, широкої мережею, яка продовжує стооиться. Хороше рішення – окремі частини доріг, призначені для трамвайних і автобусних ліній. На них виїжджають при необхідності тільки машини поліції і швидкої. Тому з одного району міста в інший можна доїхати громадським транспортом без пробок. Навколо автомобільних, трамвайних, автобусних шляхів – квіти: кущі троянд, мальовничі вертикальні клумби. Це так прикрашає місто! Приємно, що до жінок ставляться з повагою, поступаються місце. Великий мінус мегаполісу – це переповнений пасажирами транспорт. Таке враження, що в Стамбулі постійний годину пік.

Ще одна порада з економії. У Стамбулі мандрівникам краще бронювати готель у пішій доступости до Старого міста і основних визначних пам’яток. Так ви значно заощадите свій дорогоцінний час і кошти на громадському транспорті.

Ми зупинилися в готелі The And, з прекрасним видом за сніданком на Босфор і Айя-Софію з відкритої тераси ресторану. Розташування чудове – в 50 м від цистерни Базиліки, в 100 м – від Айя-Софії, в 7-10 хвилинах ходьби від Палацу Топкапи.

Вигідні спеціальні пропозиції і знижки готелів Стамбула дивіться тут:

Booking.com

Бажаємо вам яскравих подорожей!