Facebook
Twitter
Google+
Pinterest
Linkedin

Сколе -затишний колоритний містечко в Карпатах, в 110 км на південь від Львова. Він знаходиться в мальовничій долині, на березі річки Опір, майже в центрі гірського масиву Сколівські Бескиди. Навколо містечка височіють дивно красиві гори Карпати. Сколе належить до історико – етнографічного регіону Бойківщина. Місто дуже колоритний, занесений до списку історичних населених пунктів України.

Відпочинок в Сколе – це можливість насолодитися спокоєм, красою природи, чистим гірським повітрям, смачною місцевою кухнею. Звідси стартує багато пішохідних маршрутів по Карпатах.

Як дістатися до Сколе

На літаку: в аеропорт Львова чи Ужгорода. Далі на машині, автобусі чи поїзді. Дешеві авіаквитки можна знайти на сайті Skyskanner.com.ua

На автобусі і поїзді: з Києва, Львова, Ужгорода та інших міст є автобусні маршрути. Квитки можна забронювати онлайн тут. Станція Сколе знаходиться на залізничній гілці Київ – Чоп. Поїзди в цьому напрямку ходять кожен день.

На машині: Поруч зі Сколе проходить траса Київ – Чоп (М-06/Е 50 (або дорога Е 471 Львів – Мукачево).

Де зупинитися в Сколе.

Готелі у Сколе можна забронювати за цим посиланням:

Готелі, садиби, апартаменти Сколе – від 250 грн.

Ми зупинилися в Сколе в апартаментах Art d ECO . Це – квартира-студія з кухнею. Затишні, з ароматом дерева і зі всім необхідним для приємного відпочинку. Рекомендуємо)) Ми вчотирьох добре розмістилися. Гостинний господар апартаментів Любомир розповів, що можна подивитися в містечку.

За окрему плату в апартаментах надається сніданок. Але ми планували виїхати рано вранці і попросили тільки вечеря, в день приїзду – щось з місцевої кухні. Меню з Любомиром погодили по телефону заздалегідь. І господарі люб’язно виконали наше бажання.

Грибна юшка і кныдли були прекрасні. Дуже смачно і багато))) Карпатський чай на травах зняв втома з дороги. І ми вирушили знайомитися зі Сколе.

Сколе

Сколе – стародавнє місто. Його назва пов’язана зі старою легендою про князя Київської Русі. Поруч зі Сколе, в бік села Гребенова, є урочище “Святослав”. Тут знаходиться курган – могила князя Святослава, сина Володимира Великого, вбитого в 1015 р братом Святополком. Разом з князем загинули дружина Прасковія, сім синів і дружинники. Братовбивця Святополк у люті кричав “Сколить усіх”. Звідси і пішло – “Сколе”.

Про кривавій битві і загибелі князівської родини нагадують багато назви в околицях Сколього. Наприклад, річки Опір, Славка, Святославчик. Гора Парашка, найвища точка Сколівських Бескидів і Львівської області, що носить ім’я загиблої дружини Святослава – Прасковии. Селище Славське, що в 20 км від Сколе, названо в честь вірних дружинників князя Святослава. Вони вижили після битви, але відмовилися служити Святополку. В Бескидах дружинники залишилися і створили своє поселення – Славське.

На в’їзді в містечко – перевал Тухольські ворота. Тут через Карпати в 9 столітті пройшли мадярські племена в пошуках нової батьківщини. На цьому місці в 12-13 століттях на торговельному шляху “у угри” стояла укріплена фортеця. Дві гори поруч, на яких стояли її башти, так і називаються зараз Башта і Забашта.

Сколе і околиці – свідки подій, які описуються в легендарному творі Івана Франка “Захар Беркут”. Можливо саме в цій долині було спочатку село Тухля. А після розгрому монгольських орд, люди переселилися в гори і заснували нове поселення з тією ж назвою. Сучасне село Тухля знаходиться всього в 15 км від Сколе.

Сколе – тихий спокійний містечко з особливою атмосферою і неповторним колоритом. Гуляти по ньому дуже приємно і цікаво. Навколо – вкриті хмарами гірські вершини, в долині – мальовнича річка Опір, на вуличках – оригінальні будинки традиційної бойківської будівлі, є старовинні церкви.

Вулиця поруч з центральною площею – Майданом Незалежності.

В архітектурі – пошарпаний часом аристократизм 18-19 століття.

Фасад районної бібліотеки.

Колишні будинки місцевих промисловців.

З ними сусідять стародавні будинки традиційної місцевої будівлі – дерев’яні, (або оббиті деревом) з заскленою верандою і балконом над нею. Особливо багато їх на вулицях вздовж річки Опір.

По дорозі побачили ось такий оригінальний дворик.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці. Побудована в 1896 р.

У Сколе збереглася унікальна старовинна бойківська дерев’яна церква 16 століття – Храм Святого Велікомученника Пантелеймона. Знаходиться на вулиці Франка. Знайти можна, спустившись у бік річки від Майдану Незалежності, або, як ми, прогулюючись вуличками вздовж річки.

Храм Святого Велікомученника Пантелеймона – побудований в 1597 р. 350 років служби в ньому проводилися тільки по святах, в радянський час-з 1960 до 1990 р тут розміщувався музей, тому храм добре зберігся. На жаль, всередину ми не потрапили. Увечері церква вже була закрита.

Поруч з ним – дерев’яна дзвіниця Церкви Святої Параскеви, 1760 року. В давнину вона служила головним входом в храм. Зараз є гарні ворота у двір. Храм і дзвіниця – це справжні сакральні архітектурні шедеври, створені в старовину бойковскими майстрами по дереву.

Навпаки старовинної церкви – знак, встановлений на честь 600-річчя містечка.

Палац баронів Гредлей. Побудований у 1886 році на місці старої дерев’яної фортеці. Був оточений красивим парком. З того моменту, як в Сколе з’явилися брати Гредлі, почалася нова епоха в житті провінційного Сколе. Барони приїхали з Австрії, викупили ліси і землі в околицях Сколього і перетворили містечко в розвинений промисловий центр. Фірма “Брати барони Гредлі” побудувала тут великий лісозаготівельний завод, ремонтні майстерні, гідроелектростанцію, каменоломню, кілька вузькоколійок. У місті з’явилися нові будинки, магазини, лікарня, новий водопровід. Зараз у Палаці школа – інтернат.

Ми пройшли через містечко Сколе і біля автомобільного мосту спустилися до галасливої гірської річки Опір.

Навколо дивовижна краса, чисте повітря, дихається легко і приємно.

Після знайомства з містом Сколе залишилися теплі почуття. Ми пробули тут трохи, (хотілося б довше))) . Але навіть за короткий час отримали хороший заряд енергії, чудово відпочили і набралися сил для далекої подорожі в Європу.

Про нашу сімейну поїздку читайте тут:

===На машині по Європі. Звіт про поїздку — частина1. Україна: Сколе, замок Паланок, Берегово

Бажаємо Вам успішних цікавих подорожей!