Facebook
Twitter
Google+
Pinterest
Linkedin

Середньовічний замок Паланок велично підноситься над околицями міста Мукачево. Це один з найкрасивіших замків Закарпаття. Багато загадок та легенд зберігають його древні стіни. Мукачівський замок в 17-18 століттях було центром національного угорського опору, резиденцією правителів Трансільванії. З ним пов’язана романтична і героїчна історія кохання княжни Ілони Зріні та ватажка угорських повстанців Імре Текелі.

Для мене відвідування старовинної фортеці – це завжди дотик до таємниці. Дивно, скільки міфів, подій, людських доль, героїчних подвигів вона береже. Перед тим, як розповім про Мукачівському замку Паланок, трохи корисної практичної інформації для мандрівників.

Де зупинитися в Мукачеві та Закарпатті

Житло в Мукачево просто забронювати за цим посиланням:

Готелі, квартири і гостьові будинки Мукачево –від 230 грн на добу

Відпочинок у Закарпатті приємно поєднати з відвідуванням середньовічного замку Паланок. Житло в Закарпатті легко забронювати за посиланнями:

Готелі, квартири, садиби і гостьові будинки Закарпаття – від 200 грн на добу.

Санаторії та курортні готелі Закарпаття – від 300 грн на добу

Спеціальні пропозиції та акції готелів Мукачево дивіться тут

Booking.com

Ми зупинялися в Сколе, в апартаментах Art d ECO.

Як дістатися до Мукачівського замку

Адреса замку: Мукачево, пер. Куруців, замок Паланок.

Замок Паланок на карті:

На літаку: в аеропорт Львова чи Ужгорода. Далі на машині, автобусі чи поїзді. Дешеві авіаквитки можна знайти на сайті Skyskanner.com.ua

На автобусі і поїзді: щодня зі Львова, Ужгорода та інших міст є автобусні маршрути. Квитки можна забронювати онлайн тут. Станція Мукачево знаходиться на залізничній гілці Львів – Ужгород. Поїзди в цьому напрямку ходять кожен день.

На машині: Замок Паланок видно здалеку. Тому до нього просто вибрати правильний напрямок руху. Проїхати з траси ( М06 або Е 50 / Е 471) в р. Мукачево по вул. Ілони Зріні до початку вул. Графа Шенборна, далі по вузькому провулку Куруців піднятися до парковці замку. На шляху встановлені туристичні вказівники, знайти дорогу легко. На авто, слідуючи вказівниками, за крутий вузькій вуличці ми піднялися прямо до замку.

Висота гори, на якій зведено Паланок, становить 68 м. Зараз до воріт можна легко піднятися по дорозі на машині або пішки. Цю дорогу проклали в 18 столітті, а в давні часи до замку вела тільки крута стежка. Це було потужне неприступне споруда.

Підйом до замку – вид зверху.

Вид з паркування на Мукачево.

О 10 ранку на парковці біля воріт ще були вільні місця. Чудово, що приїхали вранці – туристів мало. А до 11 ранку, замок вже щосили заполоняють організовані екскурсії.

Час роботи: з 9-00 до 18-00. Вихідний – понеділок.

Вартість відвідування замку така:

Замок Паланок – цінний пам’ятник архітектури 14-17 століття. Вперше про нього згадується в документах 11 століття. Це одне з найстаріших, збережених фортифікаційних споруд в Україні. Мукачівський замок назвали як і дерев’яний частокіл, який будували біля підніжжя гори навколо фортечного рову. Частокіл створювався з гострих колод- “паль”, на нього казали “паланок”.

Фортеця складається з трьох частин: Нижній замок, Середній замок і найстаріший -Верхній замок. Кожен новий власник фортеця добудовував і зміцнював.

У замку Паланок є макет фортеці. На ньому видно всі три тераси і крута стежка знизу.

Нижній замок ніс головну оборонну функцію. Він разом з Середнім замком достроился навколо старої Верхній частині в 1648 році княжною Жужанною Лорантфі, вдовою князя Юрія I Ракоці. З 1633 по 1711 рік Паланок належав трансільванської династії князів Ракоці, 78 років був столицею їх князівства.

Потужні вежі і стіни, товщиною більше 3 метрів, надійно захищали фортецю.

Сухий рів у товстих кам’яних стін

Вхід у Нижній замок через міст і ворота, які при нападі ворога піднімалися.

Двір Нижнього замку. Пам’ятник скорботної жінки.

Якщо пройти від лавок направо, то потрапите в “Містечко ремісників” та

І побачите ось такі потужні стіни середньовічного замку – фортеці.

Ворота – вхід в Середній замок.

Двір Середнього замку. Замок Паланок, як і багато середньовічні фортеці, був укріпленим поселенням зі своєю організацією побуту. Середній замок – це господарська частина фортеці. Тут розміщувався військовий гарнізон, казарми, склади зброї та продовольства. Все було продумано так, щоб у разі небезпеки тут могли поміститися городяни ( землероби, ремісники), які жили за межами фортеці. Стверджують, що всередині гори є таємні ходи, по яких мирні жителі могли швидко піднятися і сховатися від ворогів.

У центрі двору стіни найстарішої частини – Верхнього замку, зведеного в 13 столітті. В 1396 р князь Федір Корятович в Мукачево на високій горі, на місці старої дерев’яної фортеці, звів новий потужна кам’яна оборонна споруда. Зараз ця найдавніша частина називається – Верхній замок. Пізніше нові власники побудують навколо неї Середній і Нижній замок.

Древні стіни Високого замку. Зліва – кріпосна Ратуша з годинником.

Піднімаємося до Верхнього замку.

У дворі стародавній верхній частині – пам’ятник князю Федору Корятовичу – засновнику замку Паланок. 18 років ( з 1396 по 1414 р.) замок Паланок був його резиденцією. Це литовський князь з династії Корятовичів, які володіли землями Поділля.

Про легендарних братів Корятовичах, зведених ними фортецях Кам’янець, Межибіж, Бакота, Вінниця ми писали тут:

=== Кам’янець – Подільський — місто сонця. Що подивитися за один день. Визначні пам’ятки, історія, екскурсії, фото, готелі.

Читайте також наш Звіт про подорож по Поділлю:

=== === Поділля – край мальовничий. Звіт про подорож по Україні. Пам’ятки, фортеці, замки , дороги Поділля. Чоловічий погляд.

На фото навіть здалеку видно блиск на лівій руці пам’ятника. Так “сяє” натертий туристами вказівний палець засновника замку – черговий атракціон з загадуванням бажань.

Двір Верхнього замку з князівськими палатами у три поверхи і колодязем, глибиною 85 м.

З колодязем замку Паланок пов’язано багато таємниць і легенд. Коли його копали, ніяк не з’являлася вода, обсипалися стіни. Тоді князь Федір Корятович в розпачі уклав угоду з самим чортом. В обмін на мішок золота, рис повинен був наповнити криниця водою. Але князь перехитрив нечисть, поклав з казни дві останні золоті монети. Мішечок виявився повним – умови виконані. Так вдалося перехитрити риса. У колодязі з’явилася вода. Але зле створення кинулося на дно, сказавши, що “воду звідси все одно пити не будете”. Кажуть, з тих пір щоночі з колодязя чутний шерех. Це так крутиться обурений рис.

Колодязь Мукачівського замку зберігає ще чимало страшних секретів. У ньому зараз немає води. При очищенні у стінах колодязя виявилися таємні ходи, а на дні серед сміття знайшли багато людських останків.

Вид з Верхнього замку на двір Середнього замку. У ньому -арсенал, казарми і лицарський зал.

Внизу – місто Мукачеве.

У триповерховому Палаці Верхнього замку жили власники зі свитою. Затишно прогулюватися по таким балконах з арками.

Можна зустріти князя))

Каплиця Мукачівського замку

У княжих палатах зараз музей.

Обладнаний сучасними гаджетами з інформацією про замок Паланок.

Замок Паланок – місце героїчних і романтичних подій. Найяскравіше – це історія про кохання, вірності, прагнення до свободи – історія про княгиню Ілону Зріні та її сина – князя Ференца II Ракоці. Ця тендітна жінка здивувала всю Європу своєю сміливістю і рішучістю.

Ілона Зріні – представниця хорватського аристократичного роду Зріні. Батьки дали дівчині гарну освіту. Вона знала 9 мов, вивчала математику, юриспруденцію, літературу, писала сонети і вірші. В 1666 р Ілона стала дружиною трансільванського князя Ференца I Ракоці, народила йому трьох дітей. Її батько і чоловік були учасниками антиавстрийского повстання боролися за свободу Хорватії та Угорщини. Але їх змова проти правління Габсбургів був ракрыт.

За наказом австрійського імператора в 1671 р стратили її батька, Петра Зріні. Незабаром після австрійського полону помер чоловік Ілони, Ференц і Ракоці. Тому, крім політичних, у Ілони Зріні були ще й особисті причини ненавидіти австрійські влади. Вона продовжує боротьбу за свободу угорського та хорватського народів і вступає в переговори з Імре Текелі, ватажком куруцей, які воювали проти австрійського панування.

З Ілоною Зріні пов’язана одна з найбільш романтичних легенд Закарпаття. У замку Сент Міклош, що знаходиться недалеко від Мукачева в селищі Чинадієво, спалахнула пристрасна любов Ілони Зріні та угорського графа Імре Текелі. У 1682 р у Мукачівському замку закохані влаштували пишне весілля. Святкування тривали більше тижня. Але незабаром молодим довелося розлучитися. Вони подолали розставання, битви, ворожий полон і прожили разом до самої смерті в Туреччини, далеко від рідних місць.

Цікава розповідь про велику любов дивіться у відео:

Незабаром граф Імре Текелі в союзі з Османською імперією терплять поразку під Віднем від австрійських військ. Він потрапляє у турецький полон. Габсбурги переходять у наступ. Після падіння Ужгородського замку, австрійська армія оточила замок Паланок. Тепер, з 1685 по 1703 р, Ілона Зріні очолила національно-визвольний рух Хорватії і Угорщини проти правління династії Габсбургів. А після її смерті, з 1703 по 1711 р повстання проти Австрії за незалежність Угорщини очолив її син, князь Ференц II Ракоці.

Ілона Зріні та Ференц II Ракоці – національні герої Угорщини. В їх честь в замку Паланок у 2006 р Товариством угорської культури Закарпаття встановлено пам’ятник.

Пам’ятник Ілоні Зріні та Ференцу II Ракоці на бастіоні Верхнього замку.

Поруч – пам’ятна табличка з витонченими віночками, прикрашеними стрічками кольорів прапора Угорщини.

Майже три роки тривала героїчна оборона Мукачівського замку, з листопада 1685 за січень 1688 р. Це було дивно, адже інші фортеці і міста Угорщини вже давно здалися армії Габсбургів. Європа затамувавши подих стежила за подіями в Мукачевому. Турецький султан Мехмед нагородив Ілону Зріні грамотою – атнаме. Це єдина жінка в історії, удостоєна такої честі.

Захисникам фортеці було дуже важко. Обороняв замок Паланок невеликий гарнізон з 2 тисяч солдатів. Командувала ними Ілона Зріні, для цього вивчила військова справа, тактику ведення бою. Разом з комендантом фортеці і офіцерами планувала передислокацію знарядь, вилазки розвідників. З десятирічним сином, княгиня виходила на бастіони, подавала снаряди, перев’язувала поранених, готувала і роздавала їжу, підтримувала жінок і дітей. Своїми діями Ілона Зріні надихала підданих, була прикладом для сина і доньки.

Що тільки не робили австрійські генерали, щоб завоювати неприступну Мукачівську фортецю. Навіть збільшили війська вдвічі – не допомогло. Паланок під керівництвом Ілони Зріні був неприступний. Але за три роки опору вичерпалися запаси продовольства, допомога не приходила. До того ж австрійці схитрували – прислали княгині помилкове лист від імені чоловіка, Імре Текелі, з проханням про здачу фортеці. Морозною зимою 1688 р княгиня прийняла рішення про капітуляцію.

Під час підписання капітуляції, австрійський генерал, впиваючись радістю довгоочікуваної перемоги, вирішив принизити княгиню Ілону Зріні. Він змусив її поцілувати носок свого чобота. Дізнавшись про це, Габсбурги розсердилися, розжалували генерала в солдати і відправили на передову. Там через два місяці він загинув у бою. Ілону Зріні з донькою відправили у віденський монастир. А її сина Ференца II Ракоці – у Чехію, в коледжі єзуїтів. Через 4 роки княжну обміняли на полоненого генерала армії Габсбургів. Вона відправилася до Туреччини до коханому чоловікові Імре Текелі. В 1703 р Ілона Зріні померла, не доживши до початку угорського повстання проти Австрії, лідером якого став її син, трансільванський князь Ференц II Ракоці.

Зараз зі стін фортеці відкривається гарний вид на Мукачево. Але більше 330 років тому кожен камінчик був свідком героїзму дивовижної жінки, матері, патріотки Ілони Зріні. У її честь названа одна з центральних вулиць Мукачева.

Здалеку видно на стінах Мукачівського замку скульптура хижої птиці. Встановили її в 2008 р. Це легендарна міфологічна птах Турул – символ історії Угорщини, сили і могутності країни. З давніх часів найважливіші події, добрі зміни в житті угорського народу пов’язані з цим птахом. Вона вважається прародителькою угорців і вісником богів. Турул вказав мадярським племенам шлях в нові землі для набуття ними Батьківщини. Птах Турул з золотою короною на голові здавна зображувалася на військових знаках угорських племен. Скульптура цієї птиці зараз прикрашає Будайський замок в Будапешті.