Facebook
Twitter
Google+
Pinterest
Linkedin

Ми розповімо про визначні пам’ятки Умані і романтичному, дивно красивому парку “Софіївка”, пам’ятці садово – паркового мистецтва 18-19 століття. Місто Умань Черкаської області багато знають, завдяки розкішному парку “Софіївка” та щорічному осінньому паломництва хасидів до могили цадика Нахмана. За ними сама Умань залишається на задньому плані, хоча це старовинний і колоритне місто. Цікаво прогулятися. Тут збереглося багато старовинних будівель 18-19 століття.

Трохи практичної інформації:

Як дістатися до Умані:

На автобусі або на машині: по трасі Е-95 Київ – Одеса. Відстань від Києва 200 км. Також є дорога Черкаси – Умань і Вінниця – Умань. Шлях від Черкас – 190 км, від Вінниці – 160 км.

Де зупинитися в Умані:

Поруч з парком є великий гарний готель.

Можна також заздалегідь забронювати житло тут:

  • Готелі та апартаменти Умані на сайті Букінг

Більше акцій та пропозицій готелів Умані можна подивитися тут:

Booking.com

Парк Софіївка:

Час роботи: з 15 квітня по 15 листопада. Щодня з 9-00 до 18-00. Але парк відкритий і після 18-00. Вхід у вечірній час вільний.

Вартість вхідного квитка: дор.- 30 грн, дит. – 20 грн.

Можна замовити екскурсію і під час 2-х годинної прогулянки послухати легенди про кожному куточку і скульптурі парку: ціна для груп до 14 – ти осіб -280 грн.

Додатково: катання човном по підземній річці Ахеронт і прогулянка на поромі. Вартість кожного атракціону: дор. – 30 грн, дит. -20 грн. Є тут і катання на катамаранах, конях, в каретах, екскурсійному електромобілі.

Такі електрокари з’явилися в парку недавно. Вартість ( наскільки пам’ятаю)- 30 грн з людини. Їздить за основним екскурсійному маршруту.

Пам’ятки Умані.

На місці Умані тисячі років тому жили скіфи, уличі. В 11 столітті це була територія, захоплена половцями, плем’ям куманів. Є версія, що назва “Умань” відбулося від “Куманія”. Вперше про “гуманітарної осві” згадується в історії з 1616 р – це маленьке містечко у Брацлавському воєводстві. Їм володів рід польських шляхтичів Калиновських. Вони побудували тут, над річкою Уманкой, укріплений дерев’яний замок, захистили його додатково трьома валами і глибокими. На початку 17 століття в Умані був козацький полк, частина війська Богдана Хмельницького. Їм керували славні воїни Іван Ганжа та Іван Богун.

За Андрусевскому перемир’я місто перейшло під владу Речі Посполитої і з 1652 р став належати роду Потоцьких. Щоб Умань процвітала, сюди запросили вірменських, єврейських, сербських, російських, турецьких купців. В 1674 р багато людей після захоплення міста вирізали турецькі війська. У 1711 р за наказом російського царя Петра і більшість козаків і місцевого населення було депортовано з Умані на Лівобережжі.

1760 р. – Умань отримує Магдебурзьке право. Францішек Салезій Потоцький активно відбудовував місто і через 4 роки заснував Василіанський монастир, а при ньому – католицьку школу для 400 учнів. Це найбільш стара будівля, яке збереглося в Умані. Йому більше 250 років.

Тепер тут знаходиться Державний історико – архітектурний заповідник “Стара Умань”.

Під будівлею Василіанського монастиря виявили величезний підземний поверх. Підземні ходи тягнуться на багато кілометрів під містом. Історики припускають, що саме через підземелля монастиря в 1674 р прокралися турки захопили Умань. Також є версія, що гайдамаки в 1768 р теж зайшли в місто через ці ходи. Першими їх жертвами були ченці і учнів василіянської школи.

З 6 липня 2016 року відкрито новий туристичний маршрут “Таємничими підземеллями Василіанського монастиря”. Гостей зустрічає біля входу монах – василіян і проводить за трапезним, коридорах, катакомбах підземелля. Розповідає про життя і побут ченців ордену василіан, про таємничі історії та загадки.

Контакти заповідника “Стара Умань”: вул. Небесної Сотні, 31. (04744)-3-11-88

У 1768 р. під час Коліївщини гайдамаки, які боролися проти гноблення українського народу польською шляхтою, взяли місто і вирізали всіх євреїв, поляків, українських греко – католиків. Під час “уманської різанини” вулиці міста були червоними від крові жертв. Тарас Шевченко присвятив визвольній боротьбі під проводом Максима Залізняка та Івана Гонти поему “Гайдамаки”.

Власником Умані в 1773г стає польський магнат Станіслав “Щенсний” Потоцький. Він активно займається відродженням міста, будує нові будівлі, палаци, храми. Найвідомішим з нововведень Потоцького стає парк Софіївка. Цей чудовий шедевр садово – паркового мистецтва він почав створювати в 1796 р. Автором Софіївки, його архітектурних, інженерних і ландшафтних рішень, а також керівником проекту став талановитий польський офіцер, капітан Л. Метцель. Станіслав Потоцький присвятив парк своєї коханої Софії, яка через два роки стала його дружиною.

В обох це другий шлюб. Софія, грекиня з бідної сім’ї, була дуже красивою жінкою і вміла цим гідністю користуватися. Перший її шлюб був із сином коменданта Кам’янецької фортеці Юзефом Віттом. Кажуть, що бажання стати багатою і знаменитою Софія загадала під Тріумфальною аркою біля Петропавлівського костьолу у Кам’янці.

Читайте: Кам’янець – Подільський — місто сонця. Що подивитися за один день. Визначні пам’ятки, історія, екскурсії, фото, готелі.

Вона зводила з розуму багатьох царів і славетних мужів Європи. Її приймали як почесну гостю у вищому дипломатичному суспільстві різних країн. При цьому Софія служила імператриці Катерині II, виконувала завдання князя Потьомкіна. Була їх агентом, схиляла впливових чиновників до прийняття важливих політичних рішень на користь імператриці. За це отримувала нагороду маєтки і титули. Софія – це Мата Харі того часу. Її інтимний зв’язок із сином Потоцького від першого шлюбу Юрієм підірвала здоров’я Станіслава. Потрясіння було настільки великим, що стало причиною його смертельної хвороби.

Станіслав Потоцький любив Софію, схилявся перед її красою. Заради неї він створив чудовий парк Софіївка, кожен куточок якого присвячений романтичного почуття до коханої жінки. (Про парку ми напишемо нижче).

Син Станіслава і Софії, Олександр Потоцький, який отримав Умань у спадок, продовжив розпочате батьком будівництво міста. Завершив у 1826р. зведення Костелу Успіння Пресвятої Богородиці.Зараз у ньому Уманський художній музей.

Колишній Кінотеатр ім. Черняховського. Його побудували в 1832 р., завдяки фінансуванню графа Олександра Потоцького, сина Станіслава і Софії. Воно Служило залом для шляхетних зборів. Тут влаштовувалися розкішні бали, концерти та давалися перші театральні вистави в Черкаській області.

З 1866 р тут був військовий манеж, в якому проводили місті галич коней полку кавалеристів. Пізніше в будівлі влаштували табір для військовополонених турків і гауптвахту – карцер піхотного полку.

У 1894 р будівлю перебудували у Військовий Собор Святого князя Невського і святої Ксенії, прикрасили дзвіницею з банями, з великими дзвінкими мідними і бронзовими дзвонами. Їх було чути і видно куполи на 10 верст в окрузі. Тут регулярно проводилися служби. А в 1921 р Військовий Храм ненадовго став Кафедральним Собором української автокефальної православної церкви.

Після революції в 1929 р останній раз дзвонили дзвони Храму. Його спробували підірвати, але тільки зруйнували дзвіницю. Тому залишки церкви переробили під кінотеатр, який діяв для німецьких солдатів і офіцерів під час Другої світової війни. Після закінчення війни до будівлі кінотеатру ім. Черняховського, очевидно для додання монументальності, добудували ще 6 колон. Останній кіносеанс демонструвався тут у 1995 р. Сумно дивитися як колись респектабельний зал шляхетних зборів стоїть пусткою і поступово руйнується.

Володіння Олександра Потоцького були конфісковані у 1834 р російськими властями. Софіївку перейменували в “Царицин сад” на честь імператриці Олександри, дружини Миколи I.

Уманська сільськогосподарська Академія. Колишнє Училище садівництва. Навчальний заклад переїхав до Умані в 1859 р з Одеси і було “прикріплено” до парку, в той час носівшему назва “Царицин сад”. Для училища був побудований пансіонат і навчальний корпус, які через 4 роки з’єдналися церквою Марії Магдалини в єдине будівлю. З цього часу студенти і викладачі доглядали за парком, поповнювали його новими рідкісними рослинами.

У 19 – початку 20 століттях в Умані з’являються нові аристократичні будинки, вулиці забудовуються магазинами, торговими рядами, готелями. Багато будинків збереглися до цих пір. У них розміщуються багато навчальні заклади і державні установи Умані.

Уманський аграрний коледж займає колишню чоловічу гімназію.

Один з корпусів Уманського педагогічного університету. Тут в 19 столітті був респектабельний готель.

В березні 1919 р недовго Умань була під владою УНР. У липні 1941 кати НКВС розстріляли в місті 954 людини, яких перевезли з тюрми міста Чортків. Під час Другої світової війни німці влаштували недалеко від Умані один з перших концентраційних таборів в Україні “Уманську яму” . Тут містилося більше 50 тисяч військовополонених та євреїв.

На околиці Умані в урочищі Сухий яр були розстріляні більше 13 тисяч євреїв. У парку Софіївка німці зруйнували багато і влаштували цвинтар для військових. Письменник Євген Долматовський пережив пекло “уманської ями” і написав про це документальну книгу “Зелена брама”.

Більше про історію міста можна дізнатися в Уманському краєзнавчому музеї. Він розмістився в старовинному будинку, пам’ятці архітектури початку 20 століття. Це приватний будинок лікаря М. Пиотровской. Ідея створити такий музей народилася в далекому 1906 р. В музеї зберігається понад 50 тисяч експонатів, починаючи від стародавніх часів і до сучасності. Час роботи: щодня з 9-00 до 16-30. (пт – до 15-00). Вихідний – понеділок. Вартість квитка: дорослі – 6 грн, дитячий – 3 грн. Екскурсія по музею – 25 грн.

Приємно пройтися по старій частині міста Умань. Тут особливий колорит.

Національний дендрологічний парк “Софіївка”

Іонічне море, Єлисейські поля, Грот Каліпсо, Критський лабіринт, Храм Посейдона, Амстердамський шлюз – все це можна побачити в Україні! Парк “Софіївка” в Умані – знахідка для любителів подорожей, античних міфів , епічних поем “Одіссеї та Іліади” Гомера. Дивовижне поєднання краси природи і “творення рук людських” дарують незабутні емоції.

Кожен сприймає Софіївку по – своєму. Таким побачили літній парк ми – чоловіча половинка сім’ї Пузатко))

Софіївка вражає красою ландшафтів.

Іонічне море, або Нижній ставок. Це штучно створена водойма. Ставок був вирубаний у гранітному скельному дні річки Кам’янки. Припускають, що камені з дна річки стали окрасою парку – матеріалом для створення гротів, скульптур, композицій.

Фонтан Змія на Нижньому ставку. Струмінь води піднімається зазвичай на 12 – 16 метрів над поверхнею озера. Виняток – спекотні літні дні, коли все пересихає. Цікаво влаштована система гидроснабжения всіх фонтанів Софіївки. Вона складається з чотирьох штучних ставків, створених по кам’янистому руслу річки Кам’янки за допомогою земляних дамб: Верхній, Нижній, Червоний і Витиевский. Фонтани і водоспади Софіївки працюють без насосів.

У 18 столітті інженери парку придумали простий спосіб забезпечення роботи фонтанів за рахунок перепаду висот у ставках і ширини діаметрів труб. Фонтан Змія взвивает високо струмінь води, завдяки різниці в 1,5-2 метри між висотою Верхнього і Нижнього ставу. А міць і сила струменя виходить з того, що “пащу” Змії в 10 разів менше діаметра підземного водопроводу, з якого надходить вода з Верхнього озера в фонтан.

Фазанник

Чортів міст.

Венеціанський міст.

Є в парку затишні затишні куточки, лавки, альтанки і доріжки без туристів, за якими приємно не поспішаючи прогулятися, насолоджуючись самотністю, чистим повітрям, ароматом трав, красою природи.

Тарпейська скеля.

Скульптури парку переносять в епоху Давньої Греції, її міфів і легенд.

Скульптура Аполлона Бельведерського.

Скульптура Еврипіда.- давньогрецького поета і драматурга.

Колона смутку. Встановлена в пам’ять про трьох дітей Софії та Станіслава, які померли малими від епідемії. Праворуч від усіченої колони дзюрчать три маленьких водоспаду “Три сльози”- як символ материнського горя по кожному з дітей.

Грот Каліпсо і черговий туристичний атракціон за загадыванию бажань))

У дендропарку Софіївка зібрано близько 2 тисяч видів рослин: рідкісних сортів дерев, чагарників, трав і квітів. Багато видів – результат селекції, знахідки вчених Національної Академії Наук України , фантазія ландшафтних дизайнерів .

Диво – дерево

Вже відцвітає оригінальне “тюльпанове дерево”. На його гілках ще видно розпустилися жовті тюльпани.

Партерний амфітеатр веде від Семиструйного фонтану до Оранжереї. Спочатку на цьому місці був урочистий вхід в парк і велика галявина потопала у квітах і носила назву Долина Троянд.

Комфортно в парку себе почувають лебеді та дикі качки. Живуть у гарних пташиних будиночках на воді.

Люблять жебракувати, підпливаючи близько до гостей парку.

Куди поїхати восени. В Софіївку! За розкішшю осінніх фарб.

Ось таким бачить парк Софіївка наша дочка Ганна. Її фото осіннього парку насичені романтикою і емоціями.

Фото – прогулянка Софіївкою без запланованих маршрутів, поспіху і планів- “куди очі дивляться”. Тільки природа і осінньо настрій!


Парк Софіївка володіє дивовижним шармом в будь-який час року. Умань – колоритне місто, за яким цікаво прогулятися.

Яскравих Вам вражень!